A világ legősibb, ma is tömegesen beszélt nyelvét, hangsúlyait, rejtett üzeneteit több mint kétezer éve nem érti a Nyugat. A „nagy nyelvi fal” egyszerre járul hozzá Kína mai sikeréhez és rejtelmességéhez. Hogyan állították ezt az archaikus kódot a kínai modernizáció szolgálatába?
A történész szerint a fejedelem hozott egymásnak ellentmondó döntéseket, de mindig a realitásokhoz alkalmazkodva: képes volt nagyívű terveiről lemondani, ám az adott körülményeket országa számára maximálisan kihasználni.
Van egy történet, miszerint a Párizs utcáin a bevonuló amerikaikat ünneplő tömeget nézi egy ház erkélyéről két idősebb francia férfi és az egyik megkérdezi a másikat: "Neked nem tűnik fel, hogy a jenkiket ölelgető franciák közül sokan nem régen még a bemasírozó náciknak integettek?" Erre a barátja:"Hát igen... Csőcselékünk sajnos csak egy van."
Tiszteletére legyen mondva a mandinernek, nem hódol be a mai magyar közhangulatnak, amely egyértelműen fasiszta, hanem tisztességgel megemlékezik Európa nagy napjáról.
o7